Advanced — Inelastic CollisionHardQuestion 30374
Question
A 0.1 kg bullet (v = 200 m/s) strikes tangentially and embeds in the rim of a disc (M = 2 kg, R = 0.5 m) at rest. The angular speed of the disc+bullet is:
- A36.4 rad/sCorrect
- B19.6 rad/s
- C40 rad/s
- D4 rad/s
Correct answer
36.4 rad/s
Explanation
Angular momentum about the axle is kg·m²/s. The final moment of inertia is kg·m². Thus .