Shear ModulusHardQuestion 6333
Question
A rubber block (G=0.4 MPa, area=1 cm², height=1 cm) is sheared by 1 N force. Lateral displacement:
- A0.025 mm
- B0.25 mmCorrect
- C2.5 mm
- D0.0025 mm
Correct answer
0.25 mm
Explanation
The shear stress is Pa, so the shear strain is . Hence m = 0.25 mm.